Wyświetlono posty znalezione dla hasła: Rozdzielnica mieszkaniowa

Temat: Bezpiecznie mieszkać z elektrycznością.

A jak należy postąpić gdy lokator mieszkający na siódmym piętrze w "starym" bloku np. dziesięciopiętrowym chce by po remoncie łazienki gniazda w niej chronił RCD.


Oczywiście w takim wypadku punkt rozdziału powinien znajdować się w rozdzielnicy mieszkaniowej,

Wypadałoby uziemić punkt rozdziału w rozdzielnicy mieszkaniowej-
lokator mieszkający na siódmym piętrze
??????
Stąd chyba odpowiedź SEP
Naszym zdaniem jako pierwsza powinna być zmodernizowana (wymieniona) wewnętrzna linia zasilająca wraz z rozdzielnicami piętrowymi, administracyjnymi i rozdzielnicą główną, zmodernizowane (wymienione) obwody odbiorcze administracyjne oraz wykonane połączenie wyrównawcze dodatkowe (miejscowe) w pomieszczeniach administracyjnych


Temat: Układ t-n-c-s
Czy za szybko nie odpowiadaćie na pytanie, a gdzie informacja od dostawcy "prądu" o typie sieci zasilającej. To jest podstawa, potem dopiero siec odbiorcza. Przewód PE za rozdziałem nie powinien być w wielu miejscach uziemiany bo potrafią "pływać" po nim prądy obce, tak samo jak raz rozdzielony PEN na PE i N nie może byc ponownie mostkowany w sieci TN-S.
W nowych instalacjach rozdział PEN może byc wykonany na przewodzch s>= 10mm2 Cu albo 16mm2 AL. Niewiele jest rozdzielnic mieszkaniowych zasilanych takimi przewodami. Stąd WLZ do mieszkań maja wydzieloną żyłe ochronną, rozdział jest w tablicach piętrowych lub w przyłączu.
Inna sprawa występuje przy modernizacji instalacji mieszkaniowej i starym WLZ z 4mmAL z tablicy pietrowej do mieszkania. W tym przypadku faktycznie następyje podział PEN na PE i N w tablicy (rozdzielni) mieszkaniowej, ale to błąd w sztuce -prowizorka czakająca na remont WLZ w budynku

Temat: Do kogo należy obowiązek uziemienia miejsca rozdziału PEN?
Witam!

Od pewnego czasu ZE wprowadził w moim rejonie zmianę lokalizacji rozdziału PEN na PE i N. Robi się to teraz w rozdzielnicy mieszkaniowej a nie jak dawniej w złączu. W tej sytuacji niektórzy wykonawcy przyłącz i WLZ instalują w rozdzielnicy mieszkaniowej jedynie np. S301 B16 i S303 C20 (bez RCD), a pod rozdzielnicą po jednym gnieździe 230 i 400V, pozostawiając uziemienie PEN wykonawcy instalacji.
Jakie macie koledzy zdanie na temat takiego wykonania robót?

Pozdrawiam kafel56Temat: różne firmy w jednej rozdzielni, istotne czy nie?
Kolego Klaudiusz, my żyjemy w Polsce...

Małem na myśli rozdzielnie mieszkaniowe lub domki jednorodzinne (czyli tam gdzie nie prawdziwy elektryk ma dostęp), nie chce dyskutować o prądach powyżej 63 czy 100A .
Masz rację z tymi charakterystykami ale nie dajmy się zwariować w rozdzielnicy mieszkaniowej!!! Też uważam aby stosować moduły jednej firmy, ale... W ciągu tygodnia potrafie mieć dziesięć zgłoszeń typu uszkodzony "es" lub "upalony bezpiecznik" - co robię ? Montuje takiego esa którego mam w samochodzie ( oczywiścię o takim amperarzu jak jego zmarły poprzednik) tyle, że innej firmy. Nie sposób mieć wszystkie esy wszystkich firm bo bym z bankrutował, nie wspomne o innych modułach i urządzeniach.

Czy jest przepis który tego zabrania? Nie ma!
PS Powiedz mi Klaudiusz, kto wymieniając instalacje elektryczną w swoim mieszkaniu własnościowym na ósmym pętrze w bloku posiada projekt? Na dziesięć robót które przykładowo wykonałem, może dwa miały projekty w tym jeden tylko kuchni (bo meble były na zamówienie).
Masz rację tylko zejdź na ziemie!
Pozdrawiam tu RP.Temat: Pomiar pętli zwarcia a licznik
No to może trochę wam zamieszzam.


Rozdzielnia w domku najpewniej w II klasie ochronności. Do czego więc potrzebny Ci spełniony w tym miejscu warunek SWZ?

To ja teraz mam pytanie czym różni się zwarcie przewodu fazowego do obudowy pralki do której jest przyłączony przewód ochronny wychodzący z szyny PE rozdzielnicy mieszkaniowej od zwarcia przewodu fazowego zasilającego tę rozdzielnicę bezpośrednio do szyny PE ? Czy nadal kolego uważasz, że nie ma co sięzajmować wartością zabezpieczenia w złączu i można dopuścić do sytuacji nie wyłączenia tego zwarcia przez człon zwarciowy zabezpieczenia?

Tak jak w przytoczonym tu temacie ochrony przeciwporażeniowej w liniach nn tak i tu nie chodzi o bezpieczeństwo ludzi poza budynkiem tylko właśnie chodzi o tych ludzi któezy leżą sobie w wannie z przyłączonym przewodem PE , mają różnicówkę tylko nie mają zachowanej ochrony przeciwporażeniowej w złączu czy w rozdzielnicy głównej. I co z tego że w II klasie są obudowy?

Krótko mówiąc brak ochrony poprzez SWZ w rozdzielnicy budynku choćby była z obudową w II klasie jest normalnym brakiem ochrony przeciwporażeniowej takim samym jak brak ochrony pralki czy lodówki. I zawsze taką ochronę trzeba projektować i sprawdzać. Chyba, że zrobimy prawdziwe złącze lub rozdzielnicęw IIklasie. Podkteślam złącze lub rozdzielnicęa nie obudowę złącza czy rozdzielnicy.Temat: Podłączenie dwóch rozdzielni.
Instalacja w TNS, ale sieć zasilająca TNC, więc raczej powinniśmy mówić o układzie TNC-S.
Póki co, nikt w Polsce nie buduje sieci TNS, chyba że za takowy uznamy (nie słusznie) pięciożyłowy ZLZ, od ZK do rozdzielnicy mieszkaniowej lub podany przykład potraktujemy czysto hipotetycznie.
Moim zdaniem w rozdzielnicy powinien być zamontowany FR103, a dopiero za nim wykonany podział PEN z uziemieniem tego punktu, uwzględniającym obecność ochronników przepięć, które w proponowanym przeze mnie układzie wystarczyłyby jako trzy polowe.
Również WLZ do rozdzielnicy piętrowej wypadałoby zastosować jako 5 żyłowy i uwzględnić jego dodatkowe zabezpieczenie w przypadku przekroczenia wartości Idd.
Proponowane przez kolegów dobezpieczenie lampek sygnalizacyjnych uważam za jak najbardziej stosowne, ale ochronników przepięć już nie, a to z uwagi na wartość zabezpieczeń przedlicznikowych, jakie występują w złączach dla budynków jednorodzinnych.Temat: Rozdzielnia mieszkaniowa w bloku - Modernizacja
jak wspomniałem w opisie tematu mam zamiar wymienić zabezpieczenia typu Bi (4 sztuki ) w obudowie natynkowej na skrzynkę np:ABB podtynkową oraz zmodernizować istniejącą instalację z dwu żyłowej na trój żyłową (wszystkie przewody na 750 V oczywiście!!! ).Wzwiązku z tym mam kilka pytań : 1.Co powinno znajdować się w takiej rożdzielni poza różnicówką i zabezpieczeniami nadprądowymi no i listwami N i PE ?
2.Co też może stanowić PRAKTYCZNY dodatek takiej rozdzielni (lampka obecności zasilania,ochronnik lub inne PRAKTYCZNE !!! gadżety).
3.Jak w moim przypadku ma się sprawa z ochronnikiem i jakie muszą być spełnione warunki by jego praca była w 100% poprawna w mojej instalacji.(brak PE) i co byście polecili za moduł ? (może jakąś firmę z własnych praktyk)
4.Pytania o podstawowe i dodatkowe wyposażenie mojej rozdzielni będą miały wpływ na ilość modułów jakie pomieści skrzynka (jej wielkość ).
5.Co z PE jeśli instalacja (przewód zasilający mieszkanie) jest 2 żyłowa.Jak w tym przypadku uzyskać dobre PE i jaki miałby być jego przekrój)
To chyba na tyle jeśli chodzi o pytania.Chciałbym jako elektryk wykonać pracę zgodną ze sztuką i kontynuować ją u ludzi którzy tak jak ja zaczynają remont swojego mieszkania od podstaw (wymiana instalacji,a później reszta:dla mnie to podstawa i wykluczenie awarii w póżniejszym czasie.Dzięki za sugestie,podpowiedzi oraz projekty i wytrwanie w czytaniu postu.(Długość)Temat: Wejście do rozdzielnicy- czy dobrze ?
Witam!

Ok.
Należy jednak zwracać uwagę na to czy ochronnik przepięciowy nie wymaga dobezpieczenia. Różni producenci różnie wymagają. Jego zastosowanie jest zależne od wartości poprzedzających ochronnik zabezpieczeń. Takie dobezpieczenie ma za zadanie przerwanie ewentualnych prądów następczych w przypadku zadziałania ochronnika.
Jednak nie sądzę by w tym przypadku było konieczne, ale dobrze jest zdawać sobie z tego sprawę. Również dobór klasy ochronnika podlega pewnym kryteriom.
Nie widać na rysunku połączenia żyły PE z uziemioną GSW (w przypadku jeżeli jest to rozdzielnia główna) lub przewodu do wykonania wyrównawczych połączeń miejscowych (w przypadku rozdzielni mieszkaniowej).Temat: Wymiana instalacji a spółdzielnia
Wiem, ze do 10mm2 należy wyłącznie używać przewodów miedzianych.
Pytanie moje brzmi czy mogę zmodernizować instalacje wymieniając przewody na 3- żyłowe, montując nową skrzynkę bezpiecznikową, zakładając wyłączniki nadprądowe i przeciążeniowe typu S tak aby w przyszłości gdy nastąpi modernizacja całych pionów pozostało podłączenie do pionu nowym przewodem 3 - żyłowym z rozdzielnicy mieszkaniowej i zamontowanie wyłącznika różnicowo-prądowego w skrzynce mieszkaniowej . Czy na taką modernizację potrzbuję projektu pamiętając, że nie zmieniam trasy przewodów oraz ilości obwodów w mieszkaniu.
Jeśli natomiast chcę zmienić trasę przewodów ilość obwodów wtedy już należy wykonać projekt i uzgodnić z zakładem energetycznym oraz spółdzielnią mieszkaniową.Temat: Wyłącznik dopływu pradu w kotłowni
Witam.
Czasem proponuje inwestorowi w garażu oddzielna rozdzielnicę, szczegolnie jesli garaż jest częścią piwnicy(wtedy rozdzielnia zasila calą piwnicę) a inwestor jest zapalonym majsterkowiczem. W razie wyrzucenia zabezpieczeń nie trzeba iść do rozdzielnicy mieszkaniowej i narażać się na krzyk małżonki że "dopiero zmywalam podloge!".Temat: Czy w nowych budynkach wymagana jest ochrona od przepięć
§ 183. W instalacjach elektrycznych należy stosować urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej - owszem, ale nie jest sprecyzowane czy należy je stosować w rozdzielnicy głównej, w każdej rozdzielnicy instalacyjnej czy też w każdym gniazdku. Moim zdaniem projektantowi, wykonawcy i inspektorowi nadzoru którzy maczali palce w tej budowie można stawiać zarzuty z powodu braku ochronników, ale doradzałbym powściągliwość. Nie radził bym strzału z grubej rury i od razu żądania zamontowania kompletu ochronników w każdej rozdzielnicy mieszkaniowej. Doradzał bym raczej złożenie reklamacji przez wspólnotę eksploatującą ten budynek z prośbą o wyjaśnienie w jaki sposób instalacje odbiorcze w obiekcie są dostosowane do wymagań cytowanego paragrafu 183. Można przy tym powołać się na obawę przed odmową wypłat odszkodowań przez dostawcę energii i/lub ubezpieczycieli po ewentualnych zniszczeniach urządzeń w budynku.


Zapraszam do dyskusji. Proszę tylko o wypowiedzi poparte odpowiednimi aktami prawnymi.
Mam nadzieję, że krótki i swobodny cytat na początku mojego wpisu jest wystarczający dla kolegi?Temat: Połączenia w rozdzielnicy
Witam
Mam kilka pytań odnośnie połączeń w rozdzielnicy mieszkaniowej domku jednorodzinnego.
Jakich przewodów się używa do łączenia wewnątrz rozdzielnicy? Chodzi mi o przekroje oraz w jaką praskę się zaopatrzyć żeby całość miało ład i skład.
Nie mam możliwości zastosować wszędzie listwy mostkującej.Temat: Taryfa nocna na osobnym obwodzie? Ciężki temat..
Wszystko jest kwestia uzgodnienia. Ja od kilkunastu lat do rozdzielni mam wyprowadzony sygnał z zegara, w rozdzielni są obwody na stałe podłączone do sterowania w II taryfie, nie przeszkadza to w dołączeniu w razie potrzeby innych obwodów. W budynkach mocno zelektryfikowanych jest to normalna praktyka. Energetyka nie dopuszcza, aby sygnał sterujący licznikiem był bezpośrednio wyprowadzony na zewnatrz, jest to najczęściej styk równoległy lub dodatkowy przekaźnik przy zegarze. Wyprowadzanie dodatkowych obwodów siłowych od licznika na klatce schodowej nie zawsze ma sens, mozna tym sterowac z rozdzielnicy mieszkaniowej.Temat: Czy w nowych budynkach wymagana jest ochrona od przepięć

§ 183. W instalacjach elektrycznych należy stosować urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej - owszem, ale nie jest sprecyzowane czy należy je stosować w rozdzielnicy głównej, w każdej rozdzielnicy instalacyjnej czy też w każdym gniazdku. Moim zdaniem projektantowi, wykonawcy i inspektorowi nadzoru którzy maczali palce w tej budowie można stawiać zarzuty z powodu braku ochronników, ale doradzałbym powściągliwość. Nie radził bym strzału z grubej rury i od razu żądania zamontowania kompletu ochronników w każdej rozdzielnicy mieszkaniowej. Doradzał bym raczej złożenie reklamacji przez wspólnotę eksploatującą ten budynek z prośbą o wyjaśnienie w jaki sposób instalacje odbiorcze w obiekcie są dostosowane do wymagań cytowanego paragrafu 183. Można przy tym powołać się na obawę przed odmową wypłat odszkodowań przez dostawcę energii i/lub ubezpieczycieli po ewentualnych zniszczeniach urządzeń w budynku.

Zapraszam do dyskusji. Proszę tylko o wypowiedzi poparte odpowiednimi aktami prawnymi.
Mam nadzieję, że krótki i swobodny cytat na początku mojego wpisu jest wystarczający dla kolegi?
Popieram i potwierdzam. projektant powienien przynajmiej zaprojektować miejsce i podać parametry urządzeń stopnia pierwszego i drugiego. Byłby w porządku.Temat: Podłączenie dwóch rozdzielni.
Jeśli chodzi o zasadność stosowania sieci TN-S, to całkowicie podzielam Twoje zdanie w tym temacie.
Natomiast nie widzę żadnego uzasadnienia do stosowania czterech ochronników w rozdzielnicy mieszkaniowej, w której dokonano rozdziału PEN.
Co innego, kiedy mówimy o rozdzielnicy piętrowej. Ale to już trochę inna kwestia.Temat: Czy uziemić punkt rozdziału
Szanowni Koledzy.
Zastanawiam się czy punkt rozdziału PEN na PE-N musi być w każdym przypadku uziemiony?
Mam wymienić instalację elektryczną w mieszkaniu, która znajduje się w bloku w którym jest sieć TNC . Nowa instalacja ma być 3 przewodowa TNS z wyłącznikiem RCD. Zamierzam rozdzielić PEN w rozdzielni licznikowej lub w rozdzielni mieszkaniowej (jest to zależne od Spółdzielni Mieszkaniowej). Czy punkt ten mam uziemić czy nie? Według mnie nie, ale chcę mieć 100% pewność.Temat: Upływność WLZ

czy ... występuje napięcie pomiędzy N i PE ?
Napięcie pomiędzy N i PE jest w przybliżeniu równe 0 zarówno w rozdzielni piętrowej jak i w rozdzielni mieszkaniowej niezależnie czy są włączone odbiorniki (w pierwszej klasie ochronności) czy nie...

Natomiast zaciekawiła mnie jeszcze jedna sprawa... Badając miernikiem cęgowym prądy płynące w wlz do mieszkania pojawiły następujące wartości prądów:

* przy załączonych kilku odbiornikach:
dla L=1,8A, dla N=1,8A dla PE=0,6A

*po odłączeniu wszystkich odbiorników:
dla L=0,02A, dla N=0A dla PE=0,4A

I teraz kolejne pytanie... Czemu miernik pokazuje prąd w przewodzie PE ??Temat: Taryfa nocna na osobnym obwodzie? Ciężki temat..
Witam!

My zawsze musimy kombinować jak koń pod górę. Z tym, że koń ma wielki łeb, my zaś mamy rozwiązania stosowane przez innych, z których niestety nie możemy korzystać.
A dlaczego nie możemy?
Bo nie.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f13 ... 31b66.html
Przedstawione na zdjęciu liczniki zamontowane są w Dublinie.
Ten w górnym rzędzie po lewej jest licznikiem jednotaryfowym zliczającym zużycie energii w obwodach administracyjnych.
Pozostałe są licznikami dwutaryfowymi posiadającymi swój wewnętrzny zegar oraz przekaźnik ze stykami NO.
Do jednego ze styków przekaźnika doprowadzone jest napięcie (przewodem zawierającym żyłę ochronną i dwie żyły brązowe) z rozdzielni znajdującej się w mieszkaniu. O określonej porze następuje przełączenie "liczydła" na taryfę nocną oraz zadziałanie przekaźnika.
Więc po zwarciu styków przekaźnika zostaje drugą brązową żyłą podane napięcie na cewkę stycznika zamontowanego w rozdzielni mieszkaniowej. Wtedy stycznik załącza obwody np. grzejników akumulacyjnych, czyli tych zużywających najwięcej energii. Oczywiście grzejniki wyposażone są w niezależną autumatykę pozwalającą na grupowe lub indywidualne sterowanie.
Jednak cała instalacja w mieszkaniu oczywiście też "pracuje" na nocnej taryfie.

Widoczne czerwonożółte plakietki są "wizytówką" montera ESB zakłądającego liczniki.
Natomiast etykieta koloru zielonkawego jest z kolei "wizytówką" firmy która wykonała instalację.Temat: Prośba o opinię.
Witam Szanownych Panów i Panie.

Jestem początkującym asystentem projektanta na co dzień nie zajmuję się instalacjami nN jednak dla relaksu i dla przypomnienia wykonuję różne projekciki.
Chciałbym się dowiedzieć co Panowie sądzą o załączonych przeze mnie rysunkach, czy na ich podstawie można wykonać rozdzielnice mieszkaniową? Nie chodzi mi o dobór aparatury jedynie o prefabrykacje rozdzielnicy.
Z góry dziękuję za opinie.

Rysunki - http://www.yousendit.com/...hV3JOMUN4dnc9PQTemat: Instalacja elektryczna do wanny z hydromasażem
Witam!

Takie podnoszenie standartów w starych obiektach zawsze rodzi problemy. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy skazania na siermiężność i prostotę.
Wszystkiemu można zaradzić, jednak ma to konkretny wymiar finansowy.

Największym problemem jest w Twoim przypadku połączenie wyrównawcze.
Nie możesz bowiem przyłączyć tylko konstrukcji wanny do przewodu PE. Musisz tak samo postąpić z innymi instalacjami (woda, c.o., gaz, kanalizacja i wszelkie urządzenia elektryczne jak piec c.o. czy ogrzewacze wody jeśli są zamontowane w łazience. niezależnie od tego, że ich przyłącze i tak jest trójżyłowe) jeśli są wykonane z rur metalowych.
Jednak nie możesz tego zrobić doputy w budynku nie ma wykonanych połączeń wyrównawczych głównych.
Bowiem wtedy Twoje połączenia wyrównawcze miejscowe staną się połączeniami głównymi a w przypadku awarii niesie to zagrożenie pożarowe.

Należy wykonać połączenia główne w piwnicy, ale do uziemionej GSW należy podłączyć inne metalowe instalacje oraz przewód PEN (niebieski) w rozdzielni głównej obiektu, nie zaś w Twojej tablicy.
I dopiero teraz można brać się za łazienkę.

Oczywiście tak jak piszesz żadne gniazdo nie wchodzi w rachubę. Odpowiedni (najlepiej) RCBo należy zamontować w rozdzielni mieszkaniowej.
Proponuję zwrócić uwagę na odpowiednie uszczelnienie przewodu w miejscu wprowadzenia do urządzenia.Temat: Instalacja w domku w Niemczech
Witam wszystkich Kolegów na FORUM.

[ -Widać, że anty kolega dawno nie widział współczesnej mieszkaniowej rozdzielnicy bezpiecznikowej. ]
Tego nie widziałem, coś przeoczyłem. Czy nie jest to ubliżanie?
To są właśnie odpowiedzi Kol. EDI. Aby Cię Kolego poinformować, to w tym roku wdziałem na pewno ponad 100 współczesnych rozdzielni gdyż wykonałem pomiary w kilkudziesięciu obiektach.

[ -Adminie, czyń swoją powinność. ]
A jak już trzech Kolegów zwraca Koledze uwagę, to Kolega zaleca Adminowi aby usunął wątek.
Nie tędy droga.
Ja załączyłem trzy zdjęcia na temat wątku, a Ty Kolego EDI też trzy z puszkami gdzie przypuszczam w Niemczech mało kto tak robi (chyba że w Niemczech Wschodnich).Temat: Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu
Mam zamiar wymienić w mieszkaniu starą instalację elektryczną. Do mieszkania mam doprowadzony z WLz przewód trójżyłowy miedziany 3x4mm2 (L1,PN,PE). W mieszkaniu była stara instalacja więc na tablicy w mieszkaniu był mostek PN+PE, a dalej instalacja dwużyłowa (faza i zero). Chciałbym wymienić w mieszkaniu całą instalację na trójprzewodową. mam pytania odnośnie podłączeń w rozdzielnicy mieszkaniowej.
1. W rozdzielnicy są dwie listwy zaciskowe PN i PE. Do jednej podłączę przewody neutralne do drugiej ochronne. Pytanie: czy listwy te muszą być połączone mostkiem? Czy nie wykonuje się tego ponieważ mostki są na przyłączu do budynku i WLZ.
2. Czy można na wejściu postawić jeden wyłącznik różnicowo-prądowy RCD typu RCCB (bez wył. nadpr.) 30ma, 25A a następnie za nim wyłączniki nadprądowe S typu B. RCD stanowił by ochronę dla całej instalacji domowej.Temat: Wybija Esa zalicznikowego

Z tym prasem 1000a winstalacji, to chyba przejezyczenie jednego z kolegow ( jedno zero).

Sytuacja z pewnego domu (50 m od trafa):
1. Pomiar pętli zwarcia L – N w rozdzielnicy mieszkaniowej = 0,21Ω
2. Pomiar gniazda (obok rozdzielnicy) = 0,35Ω

I jeszcze dla przykładu jeden z przedwczorajszych wyników, z pomiarów instalacji w dużym zakładzie produkcyjnym:
Pomiar gniazda 400V = 0,17 Ω

A teraz pytanie, czy aby na pewno nastąpiło przejęzyczenie.

P.S. Nawet przy często spotykanych wartościach 0,6 – 0,7Ω to 100A, to jednak sporo za mało.Temat: ad vocem rozłącznik w rozdzielnicy.
Poprzednio wpisałem ten post w wątku niejakiego moonligtninga, ale podłaczanie się pod cudze wątki jest dość nieeleganckie, a i dział był niezbyt odpowiedni na dyskusje na ten temat.

Ostatnio widziałem rozdzielnie mieszkaniową sznurowaną przez "nielektryka" konkretniej człowieka z wykształceniem elektrycznym, ale bez uprawnień.
Zacząłem się wtedy zastanawiać jak traktować FRa w TNC-S założonego tuż przed uziemionym punktem rozdziału? Można zostawić, czy raczej przesunąć za ten punkt?Temat: Połączenie Rozdzielni
Witam
To jest tylko przykładowy schemat rozmieszczenia apartów modułowych w rozdzielnicy mieszkaniowej. O to chodziło autorowi tematu.
Proszę nie robić doktoratu nad tym schematem.
Każda instalacja wymaga projektu i mniej lub bardziej indywidualnego podejścia do tematu. Zaś rozmieszczenie zabezpieczeń w każdym przypadku jest takie samo lub bardzo podobne.Temat: Przeglądy inst. elektrycznych w SM Michałów Radomiu
W wypracowaniu wymienionym powyżej czytamy:

C. Proponowany zakres przebudowy częściowej w lokalu mieszkalnym

- wymienić rozdzielnicę mieszkaniową /tablicę/ z bezpiecznikami topikowymi
na nową, wyposażoną w wyłączniki nadprądowe; nowa rozdzielnica może być osadzona w starej wnęce lub na wierzchu w estetycznej obudowie,Temat: Wymiana WLZ w budynku z instalacją TN-C
A moja propozycja jest najsepująca.

L1, L2, L3, PEN i Uziom

Rozdziału na PE i N dokonujemy w rozdzielnicy mieszkaniowej, a punkt rozdziału podłączamy do Uziomu - i mamy dla koncowych odbiorów układ TN-S. Z tego co wiem, zasilanie poszczególnych rozdzielnic mozna wykonac w układzie TN-C, a tylko koncowe odbiory muszą być w układzie TN-S.
PozdrawiamTemat: Pomiary rozdzielni mieszkaniowych
Pytanie moje wyniklo z tego ,ze spotkalem sie z pomiarami w inst.ele. obwodow odplywowych,WLz-etow,przylaczy;a brak pomiarow rez.izolacji drutow,linek i szyn laczeniowych stosowanych przy polaczeniach wewnatrz urzadzen elektrycznych.
Nie widze problemu gdy zamawiamy kompletnie wyposazone urzadzenie elektryczne.Wykonawca powinien dolaczyc w/w pomiary.
Jak rowniez powinnismy je otrzymac przy zakupie szyn laczeniowych.
Inaczej sie ma gdy sami wyposazamy rozdzielnie.To my robimy te pomiary.ZE Wroclaw i Legnica nawet o takie protokoly nie pyta.
Panowie:robic te pomiarTak,czy NIe .
Panowie:robicie te pomiary TAK,czy NIE .
Panowie:jak to jest w Waszych stronach,Waszych ZE .
Prosze o konkretna odpowiedz bez odsylania do poprzednich tematow.
Pozdrawiam CKTemat: Usytuowanie tablicy licznikowej
Witam wszystkich, Koleżanki i Kolegów na FORUM.

Jeśli chodzi o liczniki energii elektrycznej, to przepisów nie znam i myślę że wykonawca (jeżeli jest to remont) czy projektant (jeżeli jest to nowa budowa) dane te powinien ustalić z dostawcą energii. Dostawcą energii może zażądać umieszczenia liczników na zewnątrz budynki. Wszystko zależy jaki to jest obiekt. Podstawową zasadą jest aby inkasent mógł swobodnie odczytać wskazania liczniki nie powinny być zbyt nisko (np. 50 cm) i zbyt wysoko (np. 175 cm).

Odnośnie rozdzielnic mieszkaniowych to na ten temat możemy znaleźć w biuletynie SEP INPE nr 46 artykuł dra inż. E. Musiała z którego to załączę rys. Z tekstu artykułu wynika że polskich przepisów nie na i dlatego inwestorzy robią co chcą. Wielokrotnie widziałem rozdzielnice zainstalowane pod sufitem lub nad drzwiami. Dla mnie jest to błąd w sztuce. W przypadku jakieś awarii np. palące się gniazdko użytkownik mieszkania powinien mieć szybki dostęp do wyłączników i dlatego wyłącznik główny nie powinien być na większej wysokości niż 185 cm. Dolna granica obudowy też powinna mieć odpowiedni zakres aby np. małe dzieci nie bawiły się wyłącznikami.Temat: Wymiana WLZ w budynku z instalacją TN-C

A moja propozycja jest najsepująca.
L1, L2, L3, PEN i Uziom

Taki układ instalacji nie może istnieć. Ze wzgledów technicznych.
Z punktu rozdziału wychodzi "N"., a nie PEN. I "N" nie wolno wykorzystywać jako PEN.
To jednoznacznie precyzuje norma.
Sprawa dodatkowa, nie można tworzyć własnego prywatnaego ukladu instalacji. Bo nie spełnia wymagan normy. Normy są po to, aby zapobiec 190 typom instalacji.

Rozdziału na PE i N dokonujemy w rozdzielnicy mieszkaniowej, a punkt rozdziału podłączamy do Uziomu - i mamy dla końcowych odbiorów układ TN-S. Z tego co wiem, zasilanie poszczególnych rozdzielnic mozna wykonac w układzie TN-C, a tylko koncowe odbiory muszą być w układzie TN-S.
Poczytaj kolego poprzedni watek. Taka opcja to jest TN-C-S, a nie TN-S.
A propozycja z uziomem to temat na następny wątek. Ztakim uziomem jak piszesz to jest sprawa bardzo skomplikowana. Realizacja tego jest wręcz technicznie niemożliwa.
Z powodu balaganu jaki to wproawdzi, bo sam przewód pociągnąć można.
A do czego go podłączyć - na nowo kopać w piwnicy ?
CerberusTemat: Sieć TT - pytanie
witam
nawiązując do poprzednika
1. czy przejscie z TT na TN-C jest poprawne jako miejsze zło gdy instalacja na budynki jest 2 przewodowa a PE jes z rury wodociągowej ( z tego co wiem to chyba zabronione )
2. czy w budynku gdzie siec zasilająca jest w TT ( stare miasto Bydgoszcz BRAK UZIEMNIENIA instalacja to kombinacja TT z rura jakok PE i klasyczne TN-C z mostkiem w gniazdach ) nalezy zmodernizowac instalacje wykonując uziom pretowy (np 100 omów ) łacząc z GSzW wyprowadzając przewód PE ( instalacja L + N + PE ) a poszczególne rozdzielnie mieszkaniowe zabezpieczyć WRP a w momencie kiedy zakład energetyczny ( ENEA ) zmodernizuje siec do TN wykonać mostek przewodu N z PE w GTR i mamy TN-S ???Temat: Czy to jest prawidłowy sposób podłączenia?
Punkt neutralny sieci w rozdzielni mieszkaniowej powinien byc dodatkowo uziemiony. bednarka powinna wychodzic na zewnetrzna sciane budynku do złacza kontrolnego. Od tego miejsca prowadzi sie przewód LgY lub DY przynajmniej 10mm2. Zakład Energetyczny ( przynajmiej Lubelski ) nie zgadza sie, na wykorzystania uziemienia słupa/złacza do uziemienia roboczego budynku, z tego względu, ponieważ, zeby pomierzyc uziemienie budynku należałoby ingerowac w urzadzenia bedace na majatku zakładu.Temat: Nowa instalacja - potrzebna pomoc

nie wskazane jest wykonywanie połączeń miejscowych w przypadku braku w obiekcie połączeń wyrównawczych głównych. Należy się więc upewnić czy połączenia główne zostały wykonane.
A jeżeli takich połączeń nie ma ? Dawniej uziemiona była wyłącznie sieć wodociągowa. Połączenia wyrównawcze w łazience nie zaszkodzą, sprowadzone oczywiście osobnym przewodem do zacisku PEN lub PE w rozdzielnicy mieszkaniowej.Temat: Jak to zrobić, żeby było prawidłowo?
Witam!

I w podobno prostym zadaniu pojawiają się dylematy.
Jeżeli podział na PE i N dokonamy w rozdzielni mieszkaniowej to (zgodnie ze standartem) miedziany PEN musi mieć min. 10mm² zaś aluminiowy 16mm². Czy jeżeli się w tym nie mieści to łamiemy zasady i wprowadzamy ewentualność zagrożenia czy nie?
Wszak podziału dokonujemy dziś, tylko czy nie naginamy postanowień?

Badanie ciągłości przewodów ochronnych jest jedną z najważniejszych czynności mającą potwierdzić bezpieczeństwo wykonanych prac. Więc, czy tego chcemy czy nie przewód o specyficznej zielonożółtej barwie jest najważniejszym przewodem w instalacjach elektrycznych.
Nie można wymagać, by w trakcie takiego remontu nie układać przewodów do połączeń miejscowych ponieważ w budynku nie ma połączeń głównych.
Przewody te należy ułożyć, by po wykonaniu wymiany w.l.z. oraz połączeń głownych (wyrównawczych) można było je wykorzystać w celu poprawy bezpieczeństwa użytkownikom.
Jednak jeżeli nie ulega wątpliwości, że w takim przypadku nie należy ich przyłączać do żyły PE (niezależnie gdzie ona powstała) to już nie ma takiej pewności co zrobić z drugim końcem tego przewodu. Czy w takim przypadku łącząc ze sobą części przewodzące obce nie wykonujemy nieuziemionych połączeń wyrównawczych, których "łazienkowa" norma stosować kategorycznie zabrania?
Dlaczego zabrania to już temat na inną dyskusję.

Więc widać, że proste wcale nie jest proste do końca. Nie należy więc przesadzać z hurra optymiznem poprzestając na uciesze z powierzonego zlecenia, ponieważ kto nie widzi zagrożeń, sam może je stwarzać.Temat: Czy to jest prawidłowy sposób podłączenia?
Witam!


Punkt neutralny sieci w rozdzielni mieszkaniowej powinien byc dodatkowo uziemiony Nie punkt podziału ale żyła PE za pośrednictwem GSW (prawie to samo, ale tylko prawie).

bednarka powinna wychodzic na zewnetrzna sciane budynku do złacza kontrolnego
Nie ma takiej potrzeby, ponieważ takim złączem kontrolnym jest miejsce połączenia przewodu uziemiającego z GSW, zaś w przypadku uziomu fundamentowego nie ma żadnego uzasadnienia taki sposób wykonania. Wartość rezystancji takiego uziemienia nie ma również żadnego znaczenia.
Jednak ma kolega rację że w przypadku pomiaru tak wykonanego uziomu otrzymany wynik może zostać różnie zinterpretowany.Temat: INSTALACJA SCHEMAT DO SPRAWDZENIA RCD MIESZKANIE różnicówka
Większość remontów , modernizacji jakie widziałem i robiłem obejmowała przy wymianie wlz- tu wymianę przewodów do rozdzielni mieszkaniowej bo to leży w gestii właściciela budynku. Ja osobiście nakłaniam przy remoncie mieszkań do wymiany przewodów zasilających mieszkanie (jeśli nie są wymienione) a nawet do założenia przewodu 5- cio żyłowego bo nigdy nic nie wiadomo czy się nie przyda a gruntowny remont mieszkania robi się raz na kilkanaście lat. Nakłaniam też inwestora do wyniesienia układu pomiarowego na klatkę schodową i raczej nie spotkałem się z odmową ze strony spółdzielni. Przewód 3 x 1,5 mm2 z reguły mieści się w tynku i można go umieścić w ładnej bruzdzie lub obniżyć sufit co daje wiele możliwości ale chyba za daleko wybiegam. Spółdzielnia nie może odmówić wyłączenia zasilania do wymiany przewodów ale trzeba to z nimi uzgodnić.Temat: Nowe warunki w Vattenfall z rozłącznikiem zalicznikowym
Możesz umieścić pod jedną osłoną wprawdzie zostaną zaplombowane, ale prawdopodobieństwo uszkodzenia FR jest znikome a i dobrze dokręcony przewód odpływowy do nieplombowanej juz rozdzielnicy mieszkaniowej nie wymaga dostępu. A do wykonywanie jakichkolwiek prac masz możliwość wyłączenia przez FR czy rozłącznik bezpiecznikowy.
PozdrawiamTemat: wymiana pionów - a energetyka
Witam wszystkich !
Zlecono mi oględziny instalacji w budynku z lat 70tych .
Budynek 5 kondygnacji + piwnica - w sumie 20 lokali mieszkalnych.
zabezpieczenia w złączu 125 A - ze złącza do wył gł (powiedzmy że ppoż)4X50mm AL.
Piony to ........... ADY 4mm !!! zabezpieczone Bi 25A - skutek te 25A zabezpiecza 6 -7 mieszkań. w zależności od fazy. A przedlicznikowe to 20A - bez komentarza.
W mojej opinii i wiedzy instalacja nadaje się do wymiany ( szczególnie ten pion ,no bo chyba WLZ to to nie jest) z tego co mnie uczono - to WLZ jest na relacji licznik rozdzielnia mieszkaniowa(lub inna wewnątrz) lub złącze - licznik, jeżeli ten jest we wspomnianych wcześniej tablicach .- dobrze mnie nauczono , czy nie ?
Jak teraz postąpić w energetyce (jak sie przygotować).
Inwestor jest ZA !!! (o dziwo)
Proszę o pomoc , gdyż jest to mój pierwszy raz z RE
Technicznie wykonywałem to kilka-nascie nawet razy przy realizacjach - jednak jako pracownik miałem inne zadania , a nie grzebanie w papierach.
Z góry dziękujęTemat: GSW - jak prawidłowo wykonać w łazience?
Witam!

Wykonanie miejscowych połączeń wyrównawczych nie wymaga montowania oddzielnej szyny wyrównawczej (MSW). Wystarczy jeśli elementy wymagające objęcia połączeniami zostaną połączone przewodem który z kolei zostanie przyłączony do szyny PE w rozdzielni mieszkaniowej.
Jednak mozna tak postąpić, jeśli obiekt posiada uziemione połączenia główne, do których jest oczywiście przyłączony przewód PE lub PEN kabla zasilającego obiekt.
Natomiast jeśli jest brak połąceń głównych to wtedy wykonanie połączeń miejscowych jest bardzo poważnym błędem w sztuce. Może bowiem nawet skończyć się pożarem.
Stąd wynikały moje poprzednie pytania.Temat: Podłączanie ochronnika przepięć w TNS
Gwoli ścisłości dodam: chodzi o ochronniki C montowane w rozdzielnicy mieszkaniowej.
Przewód N "występuje" do punktu rozdziału. Punkt rozdziału jest uziemiony (przynajmniej pozostańmy przy tym założeniu). Ładunek "ma szanse" spłynąć do ziemi a nie do trafo.
p.s.
Ja się nie upieram przy tym rozwiązaniu, napisałem, że proszę o rozwianie moich wątpliwości.Temat: połączenia wyrównawcze
Wypowiedzi panów rozwiały, niektóre moje wątpliwości.
Jak widać sposobów na wykonanie połączeń jest tyle, ile osób brało udział w dyskusji. Jedynie kolega Bolek traktorzysta nie przedstawił Żadnego, mimo to, jemu również dziękuję za udział.
Sposób wykonania połączeń (oczywiście na przykładzie rozpatrywanego przez nas domku), który przedstawił kolega Marcin przemawia do mnie najbardziej.
Oczywiście zgadzam się również z wypowiedzią kolegi Czesława, jeżeli rozpatrywalibyśmy obiekt bardzo wysoki lub długi.
Jeszcze raz serdecznie dziękuję za dyskusję, a jednocześnie prosiłbym aby panowie na koniec napisali co sądzą o rozwiązaniu podanym ( w ostatniej jego wypowiedzi) przez pana Marciana (oczywiście w rozpatrywanym przypadku)
tzn. czy wprowadzenie wszystkich przewodów ochronnych jest lepszym rozwiązaniem niż łączenie odrębym przewodem szyny miejscowej z zaciskiem PE w rozdzielnicy mieszkaniowej, czy odwrotnie, a może ten odręby przewód jest konieczny?

Pozdrawiam BartekTemat: Jak połączyć PE i N?
Witam!

Elektryk odpowiedzialny za przyłącze swoją robotę wykonał prawidłowo.
Natomiast ten, który podpisał oświadczenie o wykonaniu instalacji wewnętrznej nie może spać spokojnie.
Od licznika do rozdzielni mieszkaniowej powinno iść cztery przewody, a dopiero dalej jest TNS.

Pozdrawiam kafel56Temat: Proszę o ocenę instalacji elektrycznej.
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, czasami kąśliwe, aczkolwiek prawdziwe.
Nie jestem elektrykiem, ale jakieś minimalne pojęcie o prostych instalacjach mam, dlatego też sam pociągnąłem kable i sam staram się wykonać połączenia w rozdzielni mieszkaniowej. Nie zmienia to faktu, że na końcu odwiedzi mnie elektryk z uprawnieniami i wszystko sprawdzi. Dlaczego nie zaprosiłem go wcześniej? Nie stać mnie (usłyszałem 1500 zł za robociznę). Ja to zrobiłem w 2 dni, więc proszę bez złośliwości na mój temat, bo chyba po to jest ten dział, aby tacy jak ja mieli szansę na obiektywną rozmowę z fachowcami. Zamieściłem ten temat ze schematem, dlatego też proszę o ocenę i poprawki oraz ewentualne wyjaśnienie co i jak powinno być.
Życzliwym dziękujęTemat: Przyłącze napowietrzne a licznik na ścianie budynku
Witam

Zasilenie instalacji odbiorczych zależne jest od sytuacji "na miejscu". Jeżeli mówimy np. o domku jednorodzinnym, to zejscie WLZ-tem od przyłącza do skrzynki pomiarowej najlepiej wykonać po zewnętrznej ścianie budynku, natomiast trasa WLZ-tu zasilającego instalacje odbiorcze (energia pomierzona) zależy od właściciela obiektu i może być to przepust przez ścianę bezpośrednio do rozdzielni mieszkaniowej.

Miłego dnia WoytTemat: Wyłącznik różnocowoprądowy
witam kolegów na forum oraz kolegę zarem...
kolega ZAREM napisał:
"Czy jest błędem gdy wyłącznik różnicowoprądowy został zastosowany w rozdzielnicy mieszkaniowej jako wyłącznik główny na całe mieszkanie."

Jako wyłącznik główny możesz zastosować np. FR, a dalej za nim RCD z RCD na kilka S-ek. RCD nie pełni w instalacji roli wyłącznika tylko jest stosowany jako środek ochrony przeciwporażeniowej podstawowej.
serdecznie pozdrawiam
Jarek Malmon

p.s. jak chcesz to podaj mi swojego majla , a podeślę ci przykładowe zastosowania RCD w instalacjach elektrycznych...Temat: podłączeni wieży pod komputer

Na wstępie chciałem powiedzieć, że tamatyka elktroniczna jest mi prawie zupełnie obca, więc prosze o wyrozumiałość


Innymi słowy równie dobrze możemu Mroofkowi proponować samodzielny montaż rozdzielni mieszkaniowej.

ps. Kolega lukii zapomniał dodać - przed rozkreceniem wieży wyciągnij wtyczkę z gniazdka.Temat: pomogę w kontaktach dotyczących reklamacji - osiedle Hossy

mam doświadczenie

Masz doświadczenie no i ? ..... bierzesz 20 zł za każdy "przyspieszony" dzień reklamacji ?

W głupiej Hossie nie mogę się pół litra farby doprosić na korytarz żeby zamalować szpachlę po zmianie drzwi a co dopiero o reklamacji mówić...
Do cieknącego zaworu w szachcie po tygodniu ktoś łaskawie przyszedł....a rozlatującą się rozdzielnicę mieszkaniową elektryk skwitował stwierdzeniem że tak musi być....

Działający nasz domofon "elektrycy" Hossy zepsuli bo naprawiali domofon sąsiadom...

Ogólnie nie dzięki....Temat: MSW i jeje przyłączenie
Nie, nie o to pytałem.

Ja rozumiem sens stosowania MSW.

Mi chodził o taką sytuację, że mamy blok mieszkalny. W kożdym mieszkaniu są rozdzielnice mieszkaniowe (nazwijmy TM). Teraz w łazience umieszczamy MSW. Do tej msw przyłączamy wszystkie rury, obudowę np. wanny. Ale ...

Ta MSW jest teraz połączona w ten sposób, że od TM ciągnie się dodoatkowy przewód DYżo do szyny. w TM ten drugi koniec wchodzi na szyne PE.
Tylko dlaczego ciągnie się dodatkowy przewód a nie można jeje przyłączyć MSW do przewodu PE z gniazda elek. lub oprawy?Temat: Schemat jednokreskowy w bloku
Bierz ich na zmęczenie. Zmieniaj kolory i składaj. W końcu powiedzą ci co gdzie masz domalować. A zacząć trzeba by od złącza poprzez wszystkie rozdzielnice aż do mieszkaniowej. Opisujesz rodzaj przewodów, przekroje, ilość żył, rodzaj i wartość zabezpieczeń i wsio.

PS. Mam podobny schemat oprawiony w ramkę. Był to nasz pierwszy zrobiony przezemnie odręcznie ołówkiem tak byle jak do przerysowania na kompie. Ale kolega zamiast przerysować wpadł na lepszy pomysł aby to zescanować i takie coś zaniósł do ZE. Ubaw po pachy mieli.Temat: Prosze o poradzenie rozwiązania przeciwprzepięciowego (podaj
Witam

Co w rozwinięciu znaczy, że energetyka ma uziemiać PEN w swoich złączach (nie rzadko oddalonych o kilkadziesiąt lub kilkaset metrów od rozdzielnicy mieszkaniowej), a nie wykorzystywać do tego celu uziomy odbiorcy.
Tzn. że ZE ma wykonać własny uziom w ZK ale nie zawsze to robi bo nie ma takiej potrzeby i wymogu (patrz normy). Nagminne jest wykorzystywanie uziomu ZE w ZK przez instalatorów do instalacji domowych - zwłaszcza jeżeli ZK jest na budynku. Takie praktyki świadczą tylko o ignorancji i braku elementarnej wiedzy w zakresie wymagań dla uziomów i pracy sieci. Każda instalacja odbiorcza powinna posiadać własne uziemienie niezależne od uziomu sieci zasilającej. PEN można rozdzielić w ZK ale należy, w takim przypadku, wykonać dodatkowy uziom dla przewodu PE. Kwestia kosztów - nie zawsze takie rozwiązanie nie jest uzasadnione.Temat: Wyłącznik różnocowoprądowy
[quote="ZAREM"]Witam Kolegów na forum. Czy jest błędem gdy wyłącznik różnicowoprądowy został zastosowany w rozdzielnicy mieszkaniowej jako wyłącznik główny na całe mieszkanie. Jest to wyłącznik bez członu nadprądowego, za nim są zainstalowane wyłączniki nadprądowe na poszczególne obwody w tym i na gniazdo w łazience. Spotkałem się z zarzutem, że nie jest spełniona ochrona przed porażeniem. proszę o wyjaśnienie tego tematu. Z pozdrowieniem Zygmunt.[/quote] zastosowano wyłącznik 30mA.Temat: TN-C a różnicówka
Witam


Nie mam pieniędzy, nie mam pracy, w/w kuchenkę wziąłem na raty, to może normotwórcy zapłacą mi za remont.
W takim przypadku w szafkach kuchennych prowadzę obwód do rozdzielnicy mieszkaniowej a normy mam gdzieś.

Oczywiście, że normy można stosować lub nie. Kolega wyboru dokonał.
Ale nie wymagajmy by były inne dla biednych, a jeszcze inne dla bogatych jak
sugeruje kolega. Proponuję korepetycje u kolegi Teodora z zakresu podstaw
normalizacji bo odnoszę wrażenie, że dla kolegi to beletrystyka. Ja się nie podoba treść
to można przeskoczyć parę rozdziałów i czytać dalej lub dopisać własna fabułę. Przy
okazji może wytłumaczą koledze co to jest standard. Bo standard może się podobać
(stosuję normę) lub nie (normy mam gdzieś). TN-C jest standardem opisanym już w
normie i może kolega wymyśli własny układ oraz opisze go w swojej normie.
Będzie wtedy o czym dyskutować.
A tak zmusza nas kolega do oceniania swojej zdolności do zrozumienia w miarę prostego
zapisu w normie.
Kolega poprosi któregoś ze swoich autorytetów by napisał jasno, że sieć z RCD może
spełniać wszystkie kryteria układu TN-C.

Jak na razie taką tezę przedstawiają tylko osoby co do których wykształcenia mam spore
obiekcje i może dlatego swoje układy błędnie nazywają TN-C.

Układ TN-C nie powstaje poprzez oznaczenie przez nieuka symbole PEN przewodu za
wyłącznikiem RCD. Zna kolega opinie dr Musiała na temat takiego oznaczenia.
Już ją raz koledze pokazałem, ale jeśli trzeba to mogę jeszcze raz.Temat: zabezpieczenia
Mam pytanie do szanownych kolegow, otoz: zabezp. przedlicznikowe w instalacji wynosi BiWts 25A, za licznikem jest wył. roznicowo-pradowy z członem nadpradowym P312 20A , 30mA, ktory robi za glowny wył. rozdzielnicy mieszkaniowej, zanim sa esy 16A i 10A, zaklad energetyczny twierdzi ze 20A roznicowka jest bledna i nalezy ja wymienic , czy ma racje?Temat: połączenia wyrównawcze PE
Wszystko jest jak należy.
Złącze posiada własne niezależne uziemienie o wymaganej wartości do 30 ohm.
Od złącza do domu idzie WLZ 4 żyłowy.
Rozdział PEN na N i PE następuje dopiero w rozdzielnicy mieszkaniowej i punkt tego rozdziału powinien być skutecznie uziemiony i połączony do GSW.
Nie zapomnij o wykorzystaniu uziomu fundamentowego.Temat: jak położyć kabel od słupa do domu?
Kolego Lza, ten problem z bednarką wziął się z tego powodu, że masz za mały przekrój kabla zasilającego ( 6mm2) i dlatego, według przepisów przewód PEN powinien zostać rozdzielony w złączu, a miejsce tego rozdziału wypada uziemić, choć normy tego nie nakazują.
Ja tu widzę jedno rozsądne rozwiązanie. Otóż na Twoim miejscu położyłbym kabel YAKY 4x16 mm2. Wtedy nie musisz rozdzielać PEN-a w złączu, a więc nie potrzeba również bednarki. Miejsce rozdziału wykonasz w rozdzielnicy mieszkaniowej, a do uziemienia wykorzystasz uziom naturalny, czyli fundamentowy.
No i przy tej okazji koszty kabla będą znacznie mniejsze.
Jednym słowem, same korzyści.Temat: Mostek prostowniczy.
MichalKaszuba,
prąd śmiertelny to ok. 25mA !! Naprawdę? Hmmm, nie wiedziałem, wychodzi na to że zabezpieczenia różnicowe montowane w TM-kach (rozdzielnie mieszkaniowe) są niepotrzebne ponieważ ich prąd zadziałania wynosi 30mA :p. A tak na poważnie jakieś półtora roku temu przeżyłem wypadek w którym przez moje ciało przepłynął prąd (droga: lewa ręka- prawa ręka). Na szczęście zainstalowana różnicówka zadziałała ale była to różnicówka na 300mA!!! . Wartość "śmiertelna" nie jest stała, zależy od drogi jaką przechodzi przez ciało, od czasu i w końcu od naszej budowy.Temat: Wyskakiwanie bezpieczników ???


Dzwonil do mnie znajomy .Ma problem z komputerem a raczej z bezpiecznikami
,gdy wlaczy komputer to po paru minutach wyskakuje glowny
bezpiecznik.Komputer jest podlaczony przez listwe .Z tego co mowil
bezpiecznik ma 38A albo 36A juz nie pamietam .Komputer ten mialem kiedys w
domu u siebie i nic sie nie dzialo.
Konfi.-


Problem moze tkwic w przeciazeniu sieci, np. jezeli znajomy ma ogrzewanie
elektryczne. Jezeli laczny prad plynacy przez bezpiecznik przekroczy wartosc
znamionowa bezpiecznika tzn. 36A, to bezpiecznik bedzie sie nagrzewal i
wywali za jakis czas zalezny od typu bezpiecznika (A, B, C). Bezpiecznik
wywala natychmiast przy przekroczeniu  kilkukrotnosci pradu znamionowego
(np. przy zwarciu). Dla przykladu bezpiecznik topikowy wywala natychmiast
przy pradzie 3,5 raza wiekszym od znamionowego, a S191B przy pradzie 5 razy
wiekszym. Z tego tez powodu czesto w instalacjach zamiast bezpiecznika na 16
amperów typu B w rozdzielni mieszkaniowej wywala 20A bezpiecznik topikowy
przy liczniku.

Temat: Uziemienie gniazdka i próbnik z diodą LED
Takie rozwiązanie nadal jest stosowane. Tyle że zamiast mostka w gniazdku mamy mostek w rozdzielni mieszkaniowej. A na marginesie wspomnę ze w ubiegłym tygodniu robiłem zasilanie do serwerowni w TVP (Woronicza) i tam tak samo wszystko wyglądało, tez sam system sieci który został wyparty przez różnicówki.Temat: Jak skutecznie ograniczać zużycie energii bez konsekwencji

Witam,
Liczniki i ich wymiana... Jak już wielkokrotnie pisałem na forum, ZE jest właścicielem liczników i to jest tylko i wyłącznie jego sprawa jakie montuje. Montuje indukcyjne ta gdzie ma duże "zaległości" magazynowe, Tam gdzie już na stanie nie ma indukcyjnych liczników montuje się elektroniczne. Jest ich właścicielem i nie można i odebrac prawa do wyboru...


Witam kolego Mariuszu.
W nawiązaniu do postu kolegi skierowanego do kol. Krzysztofa chciałbym tylko dodać, że wielokrotnie spotkałem się z odmową Z.E. odnośnie wymiany ich licznika indukcyjnego na elektroniczny w celu umożliwienia modernizacji rozdzielnic mieszkaniowych lub biurowych czy zainstalowanych w lokalach usługowych. Ja również uważam, że była to jedynie wymówka urzędnicza mająca na celu wypchnięcie na rynek przestarzałego, zalegającego magazyny sprzętu. Mam nadzieję, że niedługo to się skończy. i wówczas okaże się, że tak jak kolega mówi - nie będzie miał prawa odmówić możliwości wyboru rodzaju licznika przez odbiorcę energii. Tylko dlaczego dopiero wtedy ?.
Pozdrawiam. inteldomTemat: wyłączniki różnicowoprądowe
W większości, jak nie we wszystkich obecnie produkowanych różnicówkach jest to dowolne. W praktyce (nie tylko mojej) podłączenie wynika z reguły z wygody. Jeżeli zasilam rcd z dołu, to u góry robię mostki na eski i odpływy z esek są z dołu (albo całkiem odwrotnie). Myślę, że podobnie postępuje większość elektryków, przynajmniej w drobnych rozdzielnicach mieszkaniowych.
Odnośnie przytoczonego wycinku z Legranda: osoby które tłumaczą katalogi nie zawsze orientują się w temacie do końca i po rozeznaniu się w szczegółach, może się okazać, że po zamianie stron wyłącznik zachowuje się dokładnie tak samo i nie ma to znaczenia.

Ciekawi mnie, czy ktoś dysponuje odpowiednim miernikiem i sprawdzał czy faktycznie biegun N w rcd 'trzyma dłużej'. Może ktoś zna dokładne opóźnienia czasowe?Temat: Elektryk kazał kupić przeciwporażeniowy
Jeśli sugeruje Pan, że ja sobie to wszystko wymyślam, to bardzo mi przykro. Wolałbym, żeby to był jakiś sen, ale niestety to jest sytuacja z realnego życia.

O 18:00 przychodzi znajomy elektryk rzucić na to wszystko okiem. Napiszę co stwierdził. Spróbuję zrobić zdjęcie tej plątaninie kabli w rozdzielnicy mieszkaniowej.

Pozdrawiam, oburzony tymi insynuacjami. Niemniej dziękuję wszystkim Panom, którzy wciąż dzielnie mi pomagają i służą cenną radą.Temat: Różnicówka a instalacja dwuprzewodowa ?? Proszę o pomoc.
Wymiana WLZ w bloku przekracza możliwości finansowe jednego lokatora i jest
wykonywana z funduszy wspólnych na zlecenie zarządcy nieruchomości.

Wykonanie instalacji trójprzewodowej w mieszkaniu jest jak najbardziej wskazane.
Nie powinien kolega stosować jednej listwy dla N i PE.
Powinny być dwie oddzielne listwy i wykonany mostek między listwą N i PE.
Przewód PEN za licznikiem dołączamy do listwy PE w rozdzielnicy mieszkaniowej.

Oczywiście w takim układzie rozdział PEN na PE i N następuje przed różnicówką.Temat: Instalacja w domku w Niemczech
Witam!

Dochodzę do wniosku, że Kolega dba tylko o niskie koszty a nie o jakość. A wynika to z zdjęć Kolegi: [...]

Moim zdaniem:
Ad.1. Wybór osprzętu należy do inwestora.
Ad.2. Wybieram sprawdzone sposoby łączenia przewodów. W górnej puszce listwy 6 mm2, a w dolnej 10 mm2.
Ad.3. Stosuję przewody 2,5 mm2 dla obwodów gniazdek, co widać na foto.
P.S.
-Proszę nie obrażać wielu porządnych elektryków i inwestorów.
[ -Widać, że anty kolega dawno nie widział współczesnej mieszkaniowej rozdzielnicy bezpiecznikowej. ]Temat: Instalacja w domku w Niemczech
witam Kolegów:)

[ -Widać, że anty kolega dawno nie widział współczesnej mieszkaniowej rozdzielnicy bezpiecznikowej. ]

Po pierwsze, EDI skończ już wreszcie z tymi epitetami. Ciągle wypisujesz ten slogan o anty kolegach. Robi się to już niesmaczne. Zaczyna mi to wyglądać na obsesję z Twojej strony.

Po drugie, puszki łączeniowe mają sens przy instalacji wykonanej w rurkach, Chociaż przy podtynkowych są również stosowane.

Po trzecie, jeżeli instalacja jest położona zgodnie ze sztuką (piony, poziomy) to nie widzę żadnego zagrożenia dla utajnienia połączeń poprzez przykrycie dekla gładzią. Dzisiaj w dobie powszechności cyfrówek wykonanie dokumentacji fotograficznej przez wykonawcę, inwestora nie stwarza żadnego problemu. Wystarczy tylko chcieć.Temat: Czy możliwe stosowanie RCD bez PE?
Witam Kolegę Rysiu 71 i wszystkich Kolegów na FORUM.

Moja odpowiedz na pytanie brzmi - montaż wyłączników RCD bez przewodu PE w układzie TN-C będzie zagrożeniem dla życia i zdrowia.
Kolego Rysiu, tego cytatu nie rozumiem. Przecież w TN-C nie ma przewodu PE.
Jeśli chodzi o zastosowanie RCD i rozważaniu jego niezawodności, to proszę zwrócić uwagę na to, że ochrona p.porażeniowa polega na ochronie podstawowej i dodatkowej, a RCD jest tylko uzupełnieniem ochrony dodatkowej.
To, że mało rozsądne normy wymagają stosowania RCD w pomieszczeniach wg arkuszy 700 PN 60364 a producenci produkują takie RCD z zapisem „testować co miesiąc”, to jest totalną pomyłką.
Załóżmy że w mieszkaniu mieszka starsza kobieta, która boi się zaglądnąć do rozdzielnicy mieszkaniowej a co dopiero tam „pstryknąć" na jakiś guziczek, to co ona ma zrobić?
Może normotwórcy normy lub producenci RCD będą owej babci przysyłać pracownika, który wykona test RCD?

Poza tym przestańmy może pisać o niezawodności urządzeń elektrycznych. W ten sposób dojdziemy do takich absurdów, że m.in. FR nie rozłączy „N”, w S’ce pęknie sprężynka, upali się przewód PEN, jakiś wandal ukradnie przewód miedziany „PE”, itp. i całe nasze bezpieczeństwo możemy rozwalić o .... (wiecie o co mi chodzi).

Moja mama, zawsze mi mówiła „nie lataj samolotami, nie jeździj autem czy pociągami, bo to niebezpieczne”. Ja na to odpowiadam mojej mamie „i nie chodź po ulicach, bo doniczka spadnie Ci na głowę".Temat: Wyłącznik różnocowoprądowy
Witam Kolegów na forum. Czy jest błędem gdy wyłącznik różnicowoprądowy został zastosowany w rozdzielnicy mieszkaniowej jako wyłącznik główny na całe mieszkanie. Jest to wyłącznik bez członu nadprądowego, za nim są zainstalowane wyłączniki nadprądowe na poszczególne obwody w tym i na gniazdo w łazience. Spotkałem się z zarzutem, że nie jest spełniona ochrona przed porażeniem. proszę o wyjaśnienie tego tematu. Z pozdrowieniem Zygmunt.Temat: Bednarka w szachcie wod-kan
Witam!

Moim zdaniem samo ciągnięcie żelastwa przez całą wysokość wielopiętrowego budynku nie jest wcale przejawem nowoczesności. Lepiej jest wymienić w.l.z. niż postępować w tak ordynarnie prostacki sposób.
Moim zdaniem żyła ochronna powinna być zawarta w przewodzie, (lub do niego przypięta) a przede wszystkim musi mieć określoną barwę.
Zaś bednarka, jak bednarka. Jutro będzie z jakiegoś powodu komuś przeszkadzała i zostanie rozłączona. Czy ją połączą ponownie???

Uważam również, że połączenia wyrównawcze miejscowe powinny być łączone z szyną PE rozdzielni mieszkaniowej a nie do kawałka metalu na klatce schodowej.
Układ powinien być czytelny i jednakowy w każdym miejscu w Polsce, nie zaś uzależniony od inwencji pracowników spółdzielni.Temat: Czy możliwe stosowanie RCD bez PE?
Witam Kolegę Krystna i Kolegów na forum.

Tak Kolego Krystynie masz rację zdanie zostało niepoprawnie sformułowane .
Oczywiści w układzie TN-C nie ma PE i o to mi chodziło dlatego napisałem niefortunne bez PE, ale widzę, że Kolega Krystyn jest czujny i wyłapuje błędy. Dzięki za zwrócenie uwagi.
Cytat z wypowiedzi Kolegi Krystyna:

" W tysiącach mieszkań stosowane są instalację bez puszek rozdzielczych gdzie wszystkie przewody dochodzą do tzw. CPR (centralnego punktu rozdzielczego) znajdującego się z rozdzielnicy mieszkaniowej”.

Kolego Krystynie mam pytanie gdzie teraz montują CPR, bo taki system znam tylko ze słyszenia. CPR wymaga ułożenia więcej przewodów niż normalnie więc dziwi mnie to, że Kolega pisze, że CPR montuje się tak nagminnie w ysiącach mieszkań.

Faktem jest, że klienci nie lubią puszek pod sufitem i wymagają od wykonawców łączenia przewodów w głębokich puszkach pod osprzętem. Bardzo chętnie się dowiem czy naprawdę CPR jeszcze stosują Każdy wykonawca przeważnie ma ryczałt za wykonanie instalacji elektrycznej i zbija koszty, dlatego instalacje elektryczne są takie " cieńkie” i skromne bez przewodów- prawdziwie wyrównawczych.

Pozdrawiam

Rysiu 71Temat: Czy możliwe stosowanie RCD bez PE?
Witam kolegę Krystyna i Kolegów na forum.

Tak kolego Krystynie masz rację, że instalacje z CPR istnieją
w tysiącach mieszkań o, których słyszałem. Pytanie zadałem, żeby się upewnić czy w kraju jeszcze stosują CPR
Moja prawdopodobnie zła interpretacja odpowiedzi była
spowodowana tym, że zdanie „obecnie jest stosowany”
rozumiałem -jako jeszcze wykonują . Może nie jestem
zdolnym uczniem, lecz przykład biorę z forum i szybko
się uczę. Nie popuszczę jeżeli nie wiem do końca.

Cytat z wypowiedzi Krystyna:
CPR czyli (centralny punkt rozdzielczy) obecnie jest stosowany w tysiącach mieszkań w mieszkaniowej rozdzielnicy, zawierającej zasilanie z układu pomiarowego a rozdzielenie tych przewodów następuje na podstawie odpowiednich łączówek na listwach zaciskowych.

Pozdrawiam

Rysiu 71Temat: Gdzie jest granica własności !
Witam,
opisuje zdażenie: wspólnota mieszkaniowa ma pięć głównych rozdzielni zasilanych ze stacji trafo ( trafo na terenie wspólnoty ), każda rozdzielnia obsługuje obw. administracji i WLZ mieszkaniowe i ma zasilanie podstawowe i rezerwowe, obwody mieszkaniowe zasilane z pod. i rezerwy,
dwa dni z rzędu występowały zaniki napięcia jednej fazy na jedym z kabli zasilania rezerwowego, tak że odczuwali to jedynie i zauważyli mieszkańcy jednej klatki mieszkaniowej do momentu aż padło zupełnie !
Stoen stwierdził że w trafo są wszystkie fazy i skoro wszystkie wychodzą to padł kabel w ziemi, zasilający rozdz. główną tej klatki, a to problem już wspólnoty !
To że część ich odbiorców jednofazowych jest pozbawionych napięcia zupełnie, to problem już wspólnoty.
Gdzie jest ta granica własności, czy reguluje to umowa czy inne normy prawne!

pozdrawiamTemat: Rozdzielnice od "kuchni".
Witam!

Koledzy takich "ironistów" (nie tylko elektryków) to ja spotykałem i spotykam na pęczki. Podstawą ich wysokiej samooceny jest totalna krytyka innych.
Ale gdy przychodzi coś zrobić samemu, to ich praca nie różni się niczym od robót wcześniej przez nich samych krytykowanych.
Więc nie dziwcie się mojemu "uczuleniu".

A wracając do słusznej wypowiedzi Pawła.
Dodałbym do tego jeszcze skąpstwo inwestorów i podatność na nie wykonawców i nie tylko wykonawców.
Prawidłowe i estetyczne wykonanie i podłączenie przedstawionej na zdjęciu rozdzielni na pewno zajmie ponad dniówkę. Ale za estetykę nikt nie płaci.
I kasy za to nie będzie.
I maskownica zakryje.
I inspektor podpisze.
I pomiary się napisze.
A gość, któremu raz czy dwa taka robota przeszła będzie taką "technologię" kultywował. I jeszcze pewnie będzie szkolił uczniów.

W Irlandii otrzymam w hurtowni najbardziej wymyślną rozdzielnię. Oczywiście opatrzoną znakiem CE. I to wcale nie za wielkie pieniądze.
Tu nikt nie bawi się w wyposażanie rozdzielni czy nawet tablic mieszkaniowych na placu budowy. Zamawia i czeka na dostawę. A typowe tablice mieszkaniowe są dostępne od ręki. I zawsze można je ewentualnie samemu rozbudować. Nikt tego nie podważa.

A kolega Marcin jako autor projektów podejmuje się może nadzorów autorskich bez zapłaty?Temat: Instrukcja obsługi rozdzielnicy domowej.
Witam Kolegę EDI i wszystkich Kolegów na FORUM.
Kolego EDI, cenna uwaga do wyjaśniającego opisu jak wypełnić pozycję "A" i "B".
W pozycji "Telefony alarmowe - A" należy wpisać telefon(y) instytucji odpowiedzialnych za układ instalacji wraz z zabezpieczeniami doprowadzającymi zasilanie do rozdzielnicy. W przypadku domków jednorodzinnych zabezpieczenia takie przeważnie są zaplombowane przez Zakład Energetyczny, a więc powinien być podany nr telefonu pogotowia energetycznego. W przypadku mieszkań w budynkach spółdzielni mieszkaniowych wpisujemy telefony działu technicznego i konserwatora dyżurnego.
W pozycji "Telefony alarmowe - B" należy wpisać telefon(y) instytucji która zajmuje się konserwacją rozdzielnią. Mogą to być telefony do: wykonawcy rozdzielni, konserwatora elektryka administracji, prywatnej firmy lub znajomego elektryka. Należy również zwrócić uwagę, że w przypadku okresu gwarancyjnego, okres gwarancji może zostać skrócony z powodu wykonywania prac przez inne osoby niż wskazane przez gwaranta.
Przykład:
Telefony alarmowe
"A": ZE - 9990101, SM -1010101
"B": EDI - 1234567, kolega - 7654321Temat: Czy rozdzielnica musi mieć oznaczenie CE

Witam

Przykładowo trzeba sprawdzić czy rozdzielnica nie nagrzewa się zbytnio i pytałem który elektromonter to robi po zamontowaniu rozdzielnicy albo po dołożeniu elementów do już istniejącej.
.........
Chodziło mi o jasne stwierdzenie że tak jest a nie udawanie, że wszystko jest cacy i elektrycy wykonują instalacje zgdonie z prawem bo jak dla mnie to akurat w dziedzinie instalacji mieszkaniowych to przepisy te są "martwe"


do czasu kolego, do czasu.

Proponuję zapoznać się z;

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI1)

z dnia 15 grudnia 2005 r.

w sprawie zasadniczych wymagań dla sprzętu elektrycznego2)

(Dz. U. z dnia 28 grudnia 2005 r.)

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2005/2172.htm

co do nagrzewania to ja często w rozdzielnicach nowych i istniejących badam-rejestruję temperaturę wewnątrz jak i poszczególnych elementów taką zabawką:

www.termorejestratory.pl (to moja strona)

wstawiam na dobę, albo kilka i wiem wszystko.

Mam kilka, program, itp

patrz podobny temat dotyczący CE tu:

viewtopic.php?t=8386&highlight=

STANCATemat: Uziemienie armatury łazienkowej i kuchennej?
Witam kolegów mam mały dylemat. Co prawo i praktyka na uziemienie armatury łazienkowej w pomieszczeniach zamotwanych w pomieszczeniach typu kuchnia i łazienka. Gdy instalacj wodna jest wykonana rurkami stalowymi nie ma problemu, a gdy plastikowymi? Jak poskie prawo interpretuje tę sytuacje a jak praktyczne zastosowanie?
W jaki spsoób uziemiace armature zamontoaną na rurkach plastikowych?
W jaki sposób wykonujecie połączenia wyrównawcze w złaience? Czy łączcie do głównej szyny uziemiającej w rozdzielnicy? Czy może tworzycie główną szyne wyrównawczą w pomieszczeniu a następnie łączycie tę szynę z główną szyną uziemiającą obiektu znajdującą sie najczęściej w rozdzielnicy
Chodzi mi głównie o rozwiązanie dla obiektów mieszkalnych np. domki jednorodzinne, mieszkania?
Czy podczas odernizacji instalacji mieszkaniowej z TNC na TNS wykonujecie połączenia wyrównawcze? bo w mieszkaniowym starszym różnie bywało z tymi połaczeniami.
Jeśli już wykonam połączenia wyrównawcze w mieszkaniu modernizowanym to gdzie najlepiej przyłączć przewód wyrównawcz? podłaczyć do przewodów chronnych w rozdzielnicy znajdującej się w mieszkaniu czy może dociągnąć do WLZ w bloku? i w jak sposób połączyć ten przewód wiedząć, że WLZ jest w systemie TNC?

Za odpowiedzi na moje pytania z góry dziękuje.Temat: Zlacze i WLZ - wymagania
Witam
Kolega Opornik zadał pytanie

Czym będzie obwód wykonany przewodami 5xDY6 z parteru na IV piętro?

To zależy jak zdefiniuje to ZE, przez analogię jeżeli dla ZE kabel od układu pomiarowego do rozdzielnicy w budynku jest WLZ to taki obwód także jest WLZ.
Ja zaś powtórzę swoje pytanie

Jak nazwać odcinek linii od zabezpieczeń przedlicznikowych do licznika? Czy jest to WLZ
Czy jednakowo należy traktować taki odcinek instalacji w zależności od długości tego odcinak np. raz zabezpieczenia przedlicznikowe znajdują się w rozdzielnicy licznikowej
w innym przypadku znajdują się w osobnej rozdzielnicy kilka metrów wcześniej ?

ZE to państwo w państwie raz instalację za licznikiem nazywa WLZ drugi raz instalacją odbiorcza. Czy to nie dziwne?
Po wymianie instalacji za licznikiem raz płacimy 34 zł drugi raz 100zł..........ale nie ma się czym przejmować niedługo wszystko do TM (tablicy mieszkaniowej) będzie WLZ, może to właściwe rozwiązanie,
PozdrawiamTemat: listonosze-ja to jest w waszym rejonie
mieszkam na tarchominie i mam ogromne problemy z otrzymywaniem paczek. ponoc
w wwie zorganizowane jest to tak, ze listy nosza listonosze rejonowi, zas
paczki doreczyciele z takiego centralnego punktu - rozdzielni paczek. no i z
listami nie ma problemu (poza tym, ze maja gdzies priorytety i dostarczaja
wszystkie listy 1-2 x w tygodniu zbiorczo), to z paczkami mam 1 wielki
problem. kazda paczke musze szukac, wydzwaniac, znac jej wszystkie namiary,
bo inaczej jej nie znajde. jak sie czegos spodziewam, dzwonie najpierw na
moja poczte rejonowa - sladu nie ma po paczce. wyczekuje 2 tygodnie i
dzwonie do rozdzielni paczek - jest, lezy od 2 tygodni i nie wiem, na co
czeka. jesli bym cos wygrala w konkursie albo ktos chcial mi zrobic
niespodzianke - nie ma szans, zeby paczka dotarla.

wiekszosc blokow ma teraz domofony. ludzie z tej rozdzielni paczek chca na
mnie wymusic podanie prywatnego kodu wejsciowego, bo twierdza, ze inaczej
nie moga sie dostac do skrzynek. ja uwazam, ze to jest sprawa pomiedzy
poczta a wspolnota mieszkaniowa, przeciez problem nie dotyczy tylko mojego
bloku, ale wiekszosci blokow w wwie. podawac prywatnego kodu nikomu nie
zamierzam, nie chce narazac swojego i innych mieszkan na nie wiadomo co:(

jak to jest u was?

Temat: Instalacja domofonowa /alarmowa /antenowa -jaki Vat
Witam Kolegę " Domsat " i wszystkich Kolegów na FORUM.
W jednych z wątków Kolega napisał:"Pozdrawiam forumowiczów i proszę -mniej akademickiego gadania a więcej konkretów."
Myślę, że coś w tym jest.
Z powodu tych różnych stawek VAT na fakturze nie wolno łączyć robocizny i materiału w jedną pozycję…

…ten temat sam dokładnie niedawno rozgryzłem.
Otóż mam pewne wątpliwości.
Przestudiowałem dokładnie: USTAWA z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.
Załącznik nr 5
Wykaz materiałów i usług (robót budowlanych),których sprzedaż jest objęta stawką podatku w wysokości 7 %
W poz. 86 (bez względu na symbol PKWiU) jest zapis Budowa, remonty i bieżąca konserwacja budynków:…
Osobiście nie widziałem tak rozdzielonego kosztorysu, ale przyznam, że dawno nie piszę już kosztorysów. Zakładając, że robimy remont instalacji to używamy kilkadziesiąt pozycji materiałowych. Czy w tym przypadku mamy skrupulatnie liczyć materiały na 0%, 7% i 22% ? Albo, gdy kupujemy gotową rozdzielnicę, to otrzymujemy fakturę "Rozdzielnica RBxx cena 500 zł + 7% VAT". Wykonawca tej rozdzielnicy kupował różne materiały po 7% i 22%. Ktoś ma podpisaną umowę na stałą konserwację instalacji elektrycznych w spółdzielni mieszkaniowej, w której to pisze "Za roboty wraz z materiałami do konserwacji wynagrodzenie ryczałtowe wynosi 2000 zł + 7%VAT".
Może się mylę.
Kolega pisał "więcej konkretów" tak, więc mam prośbę o podanie konkretnych namiarów, gdzie tak jest napisane, bo to, co Kolega napisał może być ważne dla wielu Kolegów na forum.
Z góry dziękuję.Temat: Tablica Licznikowa/Mieszkaniowa
Witam kolegów pracuje w Spółdzielni Mieszkaniowej bywam w mieszkaniach lokatorów. Ale bezpośrednio nad drzwiami to chyba nie widziałem , zawsze są bezpieczniki lub wyłączniki z boku drzwi i powyżej lub na wysokości futryny . Chyba że są szachty w mieszkaniach to bezpieczniki znajdują się tam. Przy wąskich wejściach to na 1,8m rozdzielnie nie mogą być, albo by ludzie wchodzili na rozdzielnie albo by ona została zniszczona drzwiami jak by była za nimi. Więc są umieszczane powyżej dżwi.Temat: Badania niepełne ?
Witam
Interesują mnie jakie badania powinien przeprowadzać producent rodzielnic, którego rola sprowadza się do zakupu gotowych elementów takich jak: obudowa, aparatura,szyny, kable i zmontowanie ich razem w funkcjonalną całość. Czy tak samo można traktować rozdzielnicę zawierającą wyłączniki o prądach rzędu setek amper i układy automatyki jak i rozdzielnice typowo mieszkaniowe montowane w jakimś zakładzie a następnie wbudowywane jako gotowe wyroby w obiekt. Spotkałem się z określeniem "badanie niepełne" dlatego poszukuję dalszych informacji na ten temat. Dziękuję za namiar na normę, może tam coś znajdę.
PozdrawiamTemat: Ograniczniki przepięć typ C
Witam
Chcę w domu mieszkalnym wstawić ograniczniki przepięć typ C. Wiadomo wstawia się zwykle na tablicy mieszkaniowej . Jest mały dylemat ( dla mnie ) . Bo z instalacją współpracuje agregat umieszczony w osobnym budynku oddalonym 50 m od mieszkalnego . Zasilenie wygląda zaś następująco . Główne zasilenie przychodzi ze złącza na tablicę mieszkaniową gdzie jest licznik . Zasila ten licznik i wychodzi z niego do agregatorni tam jest SZR , więc wraca z niego na tablicę napięcie z agregatu lub podstawowe . Gdzie dać ograniczniki przepięć ? Zaraz za licznikiem , wtedy będą tylko na zasileniu głównym . Przed rozdzielnią , wtedy będą na linii agregatu i zasilenie głównego.
PozdrawiamTemat: Wyłącznik różnicowoprądowy jako wyłącznik główny
Witam!
Autor tematu nie sprecyzował o jaki obiekt czy rozdzielnice chodzi.
-Jeśli chodzi o instalację w domkach jednorodzinnych czy mieszkaniach, to nie widze przeciwskazań, by RCD nie mógłby być wyłącznikiem głównym w rozdzielnicy domowej, czy mieszkaniowej.
-Osobiście zrealizowałem kilka takich projektów w domkach jednorodzinnych, gdzie cała instalacja była zabezpieczona 3-faz. RCD.
P.S.
-Ale to było kilka lat temu i obecnie już tak tanich projektów nie spotykam,
bo jest tendencja do przeginania i naciągania na najdroższe wykonania.Temat: Okresowe pomiary w blokach mieszkalnych
Witam Kolegę Andrzeja (akerwis) i wszystkich Kolegów na FORUM.
Z całym postem Kolegi się zgadzam i dodam swoje trzy grosze.

Na co zwrócić uwagę:
(...)
4 W mieszkaniach –rozdzielnica, pomiar pętli we wszystkich gniazdach wtyczkowych pomiędzy L-N (ochrona p.pożarowa)
My na forum trąbimy od czterech lat że pomiary między L-N powinny być wykonywane ale nasi normotwórcy do tego nie doszli i jak w normie o tym nic nie pisze, to wykonawca tego nie robi gdyż inwestor mu nie zapłaci z powodu braku aktów prawnych mówiących o takiej konieczności.

Solidne pomiary z solidnym przeglądem wymagają czasu i muszą kosztować.
Tu się kłania Ustawa o zamówieniach publicznych. W tym przypadku winni są ustawodawcy oraz „partackie” firmy elektryczne zaniżające cenę.
Np. wspólnoty mieszkaniowe ogłaszają przetarg i zgodnie Ustawą o zamówieniach publicznych wybierają najtańszą firmę. Firma ta wystawia protokół i odbiera go szef wspólnoty mieszkaniowej nie mający pojęcia o zakresie przeglądów, badań itd. i w wierze że rozmawia z „fachową" firmą czyta ostatnie zdanie np. „Instalacja nadaje się do dalszej eksploatacji” jest szczęśliwy że tak mało zapłacił.
Czy tędy droga dla bezpieczeństwa ludzi i mienia?
Co na to ustawodawcy i normotwórcy?
NIC.Temat: Jak połączyć PE i N?
Witam
Opierając się na tym co piszesz, ów elektryk popełnił bardzo poważny błąd i jeżeli istnieje możliwość, powinien to naprawić lub za to odpowiedzieć /dokładny opis sposobu wykonania instalacji powinien być opisany w wydanych warunkach przyłaczeniowych - układ sieci, miejsce rozdziału, granice eksploatacji/ jezeli stało się tak jak piszesz to pozbawił Cię ochrony. Jeżeli faktycznie jest to układ TNC i przechodzisz na TNS a miejscem rozdziału jest tablica licznikowa to przewód PE/żółtozielony/ winien być połączony razem z PEN/niebieskim/ i dodatkowo do miejsca miejsca rozdziału doprowadzone uziemienie. Chyba że miejscem rozdziału jest rozdzielnia w budynku. Warunkiem w tym przypadku winno być przekrój WLZ co najmniej 16 ale nawet w tym przypadku mając 5 żyłowy kabel podłaczyłbym i tak obie żyły razem i rozbił dopiero na tablicy mieszkaniowej doprowadzając dodatkowo uziemienie. Ale uważaj czy przypadkiem nie jest to układ TT bo wtedy obowiązują inne zasady.
PozdrawiamTemat: Ograniczniki przepięć typ C
Ludzie załamujecie mnie . Czytajcie normy obowiązkowe jest B a nie C – po drugie jak wstawicie samo C to tak jakbyście wogloe nie mieli ochrony bo to urządzenie nie wytrzyma (wybuchnie) jest warystorem a nie iskiernikiem jak klasa B. Energetyka wcale nie ma obowiązku montowania ochrony b w złączu montownia ochronnikow klasy B musza natomiast stosować na liniach napowietrznych klasę A. To inwestor musi sobie zapewnić odpowiednia ochronę. Jeżeli chce pan zastosować ograniczniki przepiec musi pan zamontować w rozdzielni głównej budynku B a w tablicy mieszkaniowej C lub w tablicy głównej B+C bo inaczej to sa wyrzucone pieniądze a ochrony i tak nie ma!!!
Marek Łagodziński
Tel.0509557859Temat: Przyjazna kuchnia
Witam!
Kolega Waldek W. napisał:
„Ciekawi mnie sposób rozdziału przewodu PEN na PE i N. W jaki sposób wykonano uziemienie w tym mieszkaniu?"
-Jak wspomniałem, budynek jest kilkuletni, więc piony są trzyżyłowe ( L, N i PE ).
-Z mojego rozeznania, to żyła niebieska jest tu jako PEN, a żyła ochronna żółto-zielona jest uziemieniem punktu rozdziału tego PEN.
-Może ktoś lepiej jest zorientowany w tych ubogich układach, pod którymi nie podpisałbym się jako Wykonawca.
-Już kiedyś napisałem, że nowe instalacje wymagają modernizacji.
-Może ktoś z Decydentów pójdzie po rozum do głowy i w takich przypadkach zaleci objąć ochroną RCD całą instalację w mieszkaniach zarządzanych przez Spółdzielnie Mieszkaniowe.
-W opisanym przykładzie wystarczy zmienić układ w rozdzielnicach mieszkań.Temat: Sprawdzanie różnicówek
Witam
Wykonywałem ostatnio pomiary w budynku, w którym były wymienione WLZ'y i tablice mieszkaniowe. Większość instalacji w mieszkaniach w układzie TN-C i nieliczne w TN-S. W tych drugich należało zbadać między innymi RCD. Zanim opiszę moją nietypową sytuację, napiszcie proszę bardzo krótko, w jaki sposób sprawdzilibyście taką różnicówkę. Dodam, że do rozdzielnicy dochodziły osobne obwody z pokoi, kuchni i łazienki.
Czekam na wypowiedzi...
Pozdrawiam
Michał KTemat: Jaki dobrać przewód do 3 sprężarek chłodniczych?
Witam Kolegów.

Nie ma potrzeby iść tokiem mojego rozumowania , bo to nie było "rozumowanie" tylko pierwszy lepszy przykład na rozwiązanie
zasilania urządzeń 1-fazowych z sieci 3-fazowej.

Chcę przypomnieć, że instalacja odbiorcza jest od rozdzielnicy (w przytoczonym przez Kolegę przypadku) mieszkaniowej do urządzenia odbiorczego jakim niewątpliwie jest sprężarka.

A ja myślałem , że są 3 sprężarki.
Widocznie się pomyliłem , i w związku z powyższym zwracam honor.
Wszystko w tym temacie.Temat: Do kogo należy obowiązek uziemienia miejsca rozdziału PEN?
Witam!

Cytat z wypowiedzi elservice:

ZE określa tylko warunki


Tak i w tych warunkach jest zapis mówiący o miejscu rozdziału przewodu PEN – tablica mieszkaniowa.
Sytuacja, do której nawiązuję w temacie dotyczy budynków mieszkalnych w trakcie trwania budowy, czyli przed końcowym oddaniem do eksploatacji.

Cytat z wypowiedzi kkas12:

Wielokrotnie pisałem, że nie ma żadnego uzasadnienia wykonywanie pięcioprzewodowej wlz od złącza do rozdzielni głównej obiektu. Chyba, że mamy zamiar wspomagać huty miedzi.


Jednak w przypadkach gdzie długość WLZ wynosi niekiedy kilkanaście metrów wykonanie własnego uziemienia przekroczy koszt dołożenia 5 żyły. W uzasadnieniu takiego rozwiązania nie należy doszukiwać się aspektów ekonomicznych, chodzi bowiem oto aby użytkownik instalacji posiadał swój niezależny uziom.

Pozdrawiam kafel56Temat: Wycieczka pod Radom

Ale kolega chce eksperymentować na bezpieczeństwie ludzi z RDC w TN-C. Nie lepszym rozwiązaniem byłoby zrobienie
Kolego ! Z 80% instalacji w kraju to TN-C.
I nawet instalacje w budynkach wielorodzinnych z wymienionymi WLZ pozostają w TN-C.
Nie robi sie przeróbek ze względu na duże koszty.
Jak sądziz - co jest lepsze, pozostawić zagrożenie, czy niewielkim nakładem kosztów chronić ludzi.
Często w dużych budynkach wymienia się także rozdzielnice w lokalach.
W.K jest w PCV.
Zainstalowanie RCD byłoby w zasiegu możliwości wspólnot mieszkaniowych.
Ale z powodu nieuzasadnionych opinii, że RCD w TN-C jest szkodliwe, tego sie nie robi.
CerberusTemat: nowa instalacja elektryczna w mieszkaniu
Witam
Cytat kolegi krzychu-k:
rozplombowałem licznik(mam w mieszkaniu)
Mam nadzieję że czynu tego dokonał kolega w porozumieniu ze Spółdzielnią Mieszkaniową lub bezpośrednio Zakładem Energetycznym.

czy potrzebne są potrzebne są pomiary tej instalacji aby ZE zaplombowało mi licznik,
Zazwyczaj ZE odbiorcza instalacja elektryczna nic nie obchodzi, chociaż wymagają przynajmniej pomiaru rezystancji izolacji wlz - linii zasilającej od licznika do rozdzielni oraz podłączonego przynajmniej jednego odbiornika energii elektrycznej.Temat: Pomiary w blokach mieszkalnych.

chodzi o duże pieniądze O właśnie i to jest sedno a dlaczego nie zrobić konkurencji, niech młodzi zakładają firmy i wykonują tylko problem jest w uprawnieniach budowlanych, które tak naprawdę są po to aby nie dopuścić młodych do zawodu bo kto sobie zrobi konkurencję wiadomo nikt nie podetnie gałęzi na której siedzi.

Bo sprawna TN-C nie stwarza zagrożenia a jak upali się przewód neutralny w tablicy mieszkaniowej to też nie stwarza? Widziałem takie sprawne instalacje z fazą na wszystkich stykach Pokazałem projektantowi sprawną instalację TN-C to się za głowę złapał 2x 2,5 mm2 dla mocy 4kW.
I zapytam kolegów ile wynosi koszt wymiany 9 rozdzielnic z zabezpieczeniami przedlicznikowymi w piwnicy, liczniki w mieszkaniach. Zakres prac: demontaż starych tablic montaż nowych z pięcioma eskami razem 9 tablic po 3 na klatkę schodową.Temat: Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu
No więc byli dzisiaj Panowie elektrycy ze spoldzielni mieszkaniowej.

1) Przydział mamy 20A moze byc ew 25A jesli bysmy sie uparli

2) Beda oddzielne obwody dla wszystkich pokoi

3) Cena .. no wiec panowie powiedzieli ze 150pln/gniazdko (robocizna+matereiały ale bez samych gniazdek) + jakas rozdzielnica (nie wiem czy dobra zapamietałam, chodzi o tą puszke) za którą ok 250pln +100 robocizny.

Mam kolejnych pare pytan zwiazanych z ceną. Uwazam ze lepiej by bylo umówic sie na robocizne a za materiały zaplacic w ten sposób ze oni kupiąi wezmą rachunek a ja oddam. Ew dam wczesniej pieniadze. Chodzi o to ze to 150/gniazdko to jest 100pln robocizny i 50pln materiały. Wydaje mi sie ze te materiały taniej wyjdą po prostu.Drugie pytanie : czy 100pln za robocizne od gniazdka to duzo czy malo i czy uwazacie ze dałoby sie wytargowac. Gniazdek bedzie ok 15 wiec koszt na aktualny moment to okolo 3000 pln.Temat: Kwestionowanie plomby?
hm, podczas pewnej modernizacji wieżowca w Warszawie, okazało się że główny licznik (elektroniczny, układ pośredni zaraz za ZK przed główną rozdzielnią) pokazywał o jakieś 25-40% MNIEJSZE zużycie niż suma liczników mieszkaniowych i administracji.... Więc tak mi się wydaje że liczniki (zwłaszcza te z przebiegiem kilku dziesięcio letnim same z siebie zawyżają pomiary... Ale to tylko moja skromna opinia, od niedawna jestem w branżyTemat: Instalacja w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym

Przewód zasilający kolego musisz dać 3 żyłowy bo zapewne kiedyś zmienią piony na 5 żyłowe i brakło by ci jednej żyły i od nowa wymiana. Rozdział narazie robisz u siebie w rozdzielnicy. W szafce licznikowej możesz przyłączyć razem niebieski z Ż-zielonym lub gdy nie ma takiej możlowości Ż- ziwlony ładnie zaizolować i niech czeka lepszych czasów
Nawet chciałem to samo napisać dokładnie co kolega Marcin.
Jednak sporo wspólnot mieszkaniowych wymienia WLZ i oprzyrządowanie.
Nawet w nie bardzo bogatych klatkach.

Już kiedyś zastanawialem sie nad wymaganiami, że przewód z licznika do lokalu powinien być 3x6. Przypuszczalem, że może chodzić o wytrzymałość mechaniczną.
Dziś jednak jestem zdania, że często przewód doprowadzający np. z przyłącza jest dość
długi - kryterium tutaj jest jego rezystancja. Chodzi o to,żeby przewód doprowadzjący miał znaczne miejsza rezystancję niż przewody w obiekcie.
W budynku mieszkalnym jest to bez znaczenia- odleglości od WLZ są małe.
Natomiast zasada jest stosowana metoda uogólnienia.
Więc dając 3x4 to jest dobry kompromis pomiędzy zdrowym rozsądkiem i zasadami.

Natomiast istotny jest kontroler napięcia fazowego.
Dzis bylem na obiekcie,gdzie sprżet był zwęglony, trafo wytrzymało ,ale napęczniało.
Prawdopodobnie monterzy z węzła CO odłączyli PEN.
CerberusTemat: Czasy zwarcia
Projektuje instalacje w bloku 9 piętrowym
dobierałem przewody "WLZ" na minimalny przekrój który wytrzymuje prąd zwarciowy
zgodnie ze wzorem s>Jth*pierwiastek z tz/jc
w moim przypadku istnieją
tablica mieszkaniowa
tablica rozdzielncza na korytarzu
złącz
rozdzielnia nn w stacji
jakie czasy zwarcia należy przyjąć w poszczegółnych rozdzielniachTemat: Zasilanie wyłacznika instalacyjnego typu S
Witam Kolegów, a ponieważ chyba wszystkie komentarze potwierdziły, że kierunek przepływu pradu przez wyłacznik jest bez znaczenia to ja pozwolę sobie mieć dokładnie przeciwne zdanie. Parametry wyłączników (z jedną przerwą w torze np. S-ka) dotyczą konkretnego kierunku przepływu i ma to podstawowe znaczenie dla wartości tzw. prądu wyłączalnego. Czas wyłączenia jest też różny. Drodzy Panowie elektrycy to bardzo żle, że wy o tym nie wiecie. W Zakładach Kineskopów Kolorowych POLKOLOR z tego podu kiedyś spaliła się rozdzielnia R-13.
Owszem, podłączenia wykonywane są różnie i faktycznie może być to bez wpływu na poprawną pracę pod warunkiem, że prąd zwarciowy w miejscu zainstalowania S-ki np f-my L, nie będzie większy niż 2kA. Tak jest często w instalacjach mieszkaniowych, ale w biurowcach może być problem.Temat: zerowanie a uziemienie


Chodzi mi o to, że PEN w sieci TN-C oraz PE w sieci TN-S nie uziemia się w
skrzynkach rozdzielczych. Są one uziemiane z jednej strony - zazwyczaj jest
to rozdzielnia.
Zatem należy się zdecydować - albo układ TN-S albo TT
Jeżeli TT to PE podłączamy do uziomu tworząc uziemienie i nie łączymy w
żadnym wypadku z przewodem N.
Jeżeli TN-S to PE łaczymy tylko i wyłącznie z przewodem PEN lub PE, który
dochodzi do mieszkania/bloku/domu i w tym przypadku nie powinno się go
dodatkowo uziemiać.


Ok, teraz się zgadza. BTW: widziałem już elektryka, który chciał
rozdzielać PEN na PE i N w tablicy mieszkaniowej i ten punkt uziemiać -
kto takiemu dał uprawnienia???

Temat: Do kogo należy obowiązek uziemienia miejsca rozdziału PEN?
Witam!

Z wypowiedzi kolegi gruhaa:

A kolega jest tego pewny?
Jeżeli jest to TT, to nie mozna rozdzielić przewodu N na PE i N. Nieprawdaż?
A to, że w złaczu taki przewód jest uziemiony to bardziej sprawa właściciela sieci.


Tak sytuacja występuje od około 6 m-cy.
Układ sieci TN – takie zapisy są w WP.
W projektach również piszą: TN – punkt rozdziału PEN należy wykonać w rozdzielnicy/tablicy mieszkaniowej.
To nie jest zjawisko incydentalne lecz powszechne.
Myślę, że wątpliwości kolegów zostały rozwiane i czekam na rozsądne odpowiedzi do pytania zawartego w tytule.

pozdrawiamTemat: nielegalne podłączenia pod liczniki
Mam informację, że Zarząd E19 wraz z fachowym wsparciem zbadał i sfotografował podłączenia pod licznik Wspólnoty.

„stwierdziliśmy, że instalacja systemów domofonowych, CCTV, KD oraz oświetlenia zewnętrznego, a także budka ochrony wraz z wyposażeniem elektrycznym zasilana jest z rozdzielni niskiego napięcia usytuowanej w budynku Esej 19 bez oddzielnego licznika energii elektrycznej. „

Stwierdzono więc nielegalne podłączenie pod licznik. Ochrona korzysta z energii elektrycznej E19 bez zgody a podłączenia dokonano tak iż Zarząd E19 nie był tego świadomy. Podobna sytuacja jest zresztą na M31 gdzie podłączona jest druga budka ochrony.

W umowie o ochronę przewidziano, że koszty dostarczenia energii elektrycznej pokrywają Wspólnoty Mieszkaniowe. Nie ma jednak fizycznej możliwości rozliczenia się z E19 i M31 przez inne Wspólnoty i PZN (z racji ochrony garaży) gdyż nie ma podliczników. Nikt zresztą dotychczas nie podjął próby takiego rozliczenia, bo Zarządy Wspólnot o tym nie wiedziały a PZN nie informował o swoich tajemnicach, twierdząc, że wszystkie instalacje wykonano z pełnym profesjonalizmem.

Pożałowania godneTemat: Starosta sprzedał ale ceny nie ujawnił.
A ogłoszenie jeszcze wisi na stronach powiatu:

Nr 3. OFERTA NIERUCHOMOŚCI
„Cementownia ”

Położenie: Wojkowice, w pobliżu ul. Cementowej, Proletariatu
Powierzchnia: 16 ha 3638 m2
Stan zagospodarowania: W części zabudowana obiektami po byłej Cementowni, budynkiem adminisrtracyjno-biurowym, budynkiem rozdzielni elektrycznej
Przeznaczenie: W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Wojkowice teren działek 1094/5, 1095/4 przeznaczony jest jako „tereny zabudowy produkcji i usług przemysłowych, tereny magazynowo składowe, tereny zabudowy i zagospodarowania związanego z funkcjami usług publicznych i usług komercyjnych”, teren działki nr 959 przeznaczony jest jako „tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej”.
Własność: Skarb Państwa
Numer działki: 1094/5, 1095/4, 959 k.m.4, 3.
Nr Księgi Wieczystej: 17998, 20799, 20800
Forma zbycia: Sprzedaż
Uzbrojenie: sieć wodociągowa,elektryczna, kanalizacyjna
Połączenie
komunikacyjne Wjazd od ul. Sobieskiego w kierunku byłej kopalni „Jowisz”
Odległość od drogi krajowej DK 86 ok. 5 km
Odległość od lotniska „Pyrzowice” ok. 15 km.
Najbliższe przejście graniczne – Cieszyn- ok. 100 km
Kontakt: Starostwo Powiatowe w Będzinie
Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Inwestycji
42-500 Będzin, ul. Krasickiego 17,
tel. (032) 761 52 65, 66 wew. 37
fax: 761 52 69
nieruchomosci2@starostwo.bedzin.pl
www.starostwo.bedzin.pl
Temat: Różnicówka,a obwód oświetlenia w rozdzielni mieszkaniowej
Czy isnieje przepis mówiący o konieczności przepuszczania przez różnicówkę obwodów oświetlenia w rozdzielni mieszkaniowej w blokach,czy jest to temat WOLNY na którego nie ma przepisu ?Temat: podłączeni wieży pod komputer

Innymi słowy równie dobrze możemu Mroofkowi proponować samodzielny montaż rozdzielni mieszkaniowej.


Tam rozdzielni... Elektrowni od razu!Temat: Szukam symbole elektryczne zabezpieczeń - pomocy
Witam . Szukam symbole elektryczne zabezpieczeń takich jak zabezieczenie różnicowo prądowe jednofazowe i trójfazowe i całej reszty. Potrzebne jest mi do odczytywania schemtów elektrycznych rozdzielni mieszkaniowych.Szukam na internecie ale nie moge nigdzie znależć.Temat: Jak połączyć PE i N?
Witam!

Rozdział PEN na PE i N należy wykonać w rozdzielnicy mieszkaniowej. Rezystancja uziemienia punktu podziału powinna mieć wartość do 10 Ω

Pozdrawiam kafel56Temat: Instalacja schodowa z czterema wyłącznikami schodowymi
Witam.Jeśli masz tyle żyłowy przewód i (mogę)domyślam się że choc 3-4 żyły dochodza do rozdzielni mieszkaniowej ,to może spróbuj zastosowac przekażnik bistabilny lub automat schodowy.PozdrawiamTemat: Gdzie gniazda w kuchni z gazem?
Witam

Czy można instalować gniazda za kuchenka gazową oraz rozdzielnicy mieszkaniowej w pomieszczeniu łącznie z piecem gazowym ?

DziękujęTemat: Odrzucenie instalcji elektr.
Czy w rozdzielni mieszkaniowej (jaka by ona nie była) musi być wyłącznik główny np. FR czy różnicówka (wiem, że powinien ale czy musi)??????Temat: połączenia wyrównawcze PE
Ty chyba piszesz o listwie PE w złączu a nie w rozdzielnicy mieszkaniowej?Temat: Jak to działa??
Teoretycznie jeżeli sieć energetyczna w domu jest zasilana z jednej fazy, i połączenia pomiędzy N a PE nie są w rozdzielni mieszkaniowej tylko gdzieś dalej to jest taka możliwość. Ale wszystko zależy od impedancji miedzy tymi właśnie żyłami.Temat: Uziemienie gniazdka i próbnik z diodą LED

Takie rozwiązanie nadal jest stosowane. Tyle że zamiast mostka w gniazdku mamy mostek w rozdzielni mieszkaniowej.

i ten punkt połaczenia powinien być uziemiony.
Strona 1 z 2 • Zostało znalezionych 134 postów • 1, 2